Çin’deki Yasak Kent’te, 14. Yüzyıldan Kalma Türk Hamamı - CindeTURKTercuman.Com - Çince Tercümanlık

Çin’deki Yasak Kent’te, 14. Yüzyıldan Kalma Türk Hamamı

Çin Uluslararası Radyosu Türkçe servisinin (CRI) Youtube üzerinden yayın yapan kanalı CTV’de, CRI muhabiri Emre Demir’in haberinde hamamla ilgili geniş bilgi veriliyor. Çinli Yasak Kent uzmanlarının anlatımına göre, 2002 yılında Türkiye Büyükelçiliği’nden yetkililer yapıyı değerlendirerek bunun bir hamam olduğunu tescillemiş. Kubbe şeklinde tavanı bulunan ve beyaz fayanslar kullanılan hamamın inşasında Türkiyeli mimarların, işçilerin çalıştığı düşünülüyor.

“600 yıllık tarihi olan Yasak Kent uzun yıllar Çin’in yönetildiği imparatorluk merkeziydi. İki farklı haneden döneminde 24 imparator burada ejderin tahtında oturdu ve göğün vekaletiyle Çin’e hükmetti. Yasak Kent UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. 

Yasak Kent’in inşası Topkapı Sarayı’yla aynı dönemde, 1406 yılında başladı. Yasak Kent 1925 yılında müzeye çevrildi. Son imparator Puyi 1912’de tahttan feragat etti. 2015 yılında müzeyi 15 milyon ziyaretçi gezdi. Türk hamamının bulunduğu Wuyingdian bölümü restorasyon çalışmaları nedeniyle henüz ziyarete açılmadı.”

 

 

Çin’in başkenti Beijing’de (Pekin), 600 yıl boyunca imparatorluk merkezi olan Yasak Kent’in içinde, 14. yüzyıldan kalma bir Türk hamamı bulunuyor. Çin’de Moğolların tahta oturduğu Yuan döneminden yapılan ve Yasak Kent’te “Ahlâki Arınma” bölümünde (Wuyingdian) yer alan haman, bugüne kadar bozulmadan korunmuş. Bölüm, o dönemde yıkanmak, oruç tutmak için kullanılmış.

Çin’deki Yasak Kent’te, 14. Yüzyıldan Kalma Türk Hamamı Haberini Oku, Çin’deki Yasak Kent’te, 14. Yüzyıldan Kalma Türk Hamamı Haberini Yorum Yap, Paylaş
Etiketler; »Çin Ticaret » Çin Türkçe Tercüman » Çince Türkçe Tercüman
Etiketler » Çin Ticaret   » Çin Türkçe Tercüman   » Çince Türkçe Tercüman  
Google ARA: Çin’deki Yasak Kent’te, 14. Yüzyıldan Kalma Türk Hamamı

DİĞER ÇİN TERCÜMAN HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri