Çin'e Yolu Düşecekler İçin Hayat Kurtaracak 15 İpucu - CindeTURKTercuman.Com - Çince Tercümanlık

Çin'e Yolu Düşecekler İçin Hayat Kurtaracak 15 İpucu

Bir gün Çin'e yolunuz düşerse, bizim için de biraz gezin diye seyahatinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları hazırladık sizin için. Dünyanın en kalabalık ve en zengin kültürlerinden birine sahip bu ülkeye, umarız bir gün ayağınız düşer. Yollar kısalsa da kültürlerin zenginliği devam ettikçe dünya hiçbir zaman küçük bir gezegen olmayacak.
 
 
1. Öncelikle ön hazırlıksız asla gitmeyin, orası bir İngiltere ya da İtalya değil. Kalıverirsiniz öyle havalanında.
 
Diliyle kültürüyle bambaşka bir yer. Ön hazırlıksız gidip kendinizi içinden çıkamayacağınız bir maceraya atmayın.
 
 
2. Büyük şehirleri için önceden bakıp fikir sahibi olacağınız web siteleri mevcut.
 
Büyük şehirleri için önceden bakıp fikir sahibi olacağınız web siteleri mevcut.
Yeme içme, konaklama ve eğlence için önceden fikir sahibi olacağınız kaynaklara önceden bir göz atın. Gittiğinizde hayat kurtaracaktır. Örnek olarak Şangay için http://www.smartshanghai.com/ sitesinde iş bile bakabilirsiniz.
 
 
3. Gideceğiniz otelin adresinin Çince'si mutlaka yanınızda olmalı. Aksi halde kimse söylediklerinizden bir şey anlamayacak.
 
Gideceğiniz otelin adresinin Çince'si mutlaka yanınızda olmalı. Aksi halde kimse söylediklerinizden bir şey anlamayacak.
Mesela bu adresin "1/F, Bldg 2, 881 Wuding Lu, Changde Lu 武定路881号2号楼1楼, 近常德路 " okuyabildiğiniz kısmınız okuduğunuzda, doğru sesleri çıkarmadığınız için bütün taksiciler suratınıza garip garip bakacak. Telefonunuzla Çince adresin fotoğrafını çekmek ya da otelden adresi telefonunuza mesaj çekmelerini istemek işinizi inanılmaz kolaylaştıracaktır.
 
 
4. Havalanında iner inmez oradaki resmi döviz bürosundan paranızı Yuan'e çevirin.
 
Havalanında iner inmez oradaki resmi döviz bürosundan paranızı Yuan'e çevirin.
Banka ve resmi yerler haricinde asla para değiştirmeyin. Dolar kullanmayın. Her yerde Yuan harcamaya çalışın ve paranızı iyi tutun.
 
 
5. Alkol konusunda dikkatli olun.
 
Alkol konusunda dikkatli olun.
İçkiler konusunda dikkatli olun. Yerli içkileri yabancı içkilerden çok daha güvenilir. Viski içtim sanıp bambaşka bir şey içmiş olabilirsiniz. Tsingtao denilen yerli biralarını çok sevebilirsiniz.
 
 
6. Domuz eti konusunda hassassanız, Şincan yemekleri hem çok lezzetlidir, hem de Müslüman azınlık kültürüyle tanışmak için mükemmel bir fırsattır.
 
Domuz eti konusunda hassassanız, Şincan yemekleri hem çok lezzetlidir, hem de Müslüman azınlık kültürüyle tanışmak için mükemmel bir fırsattır.
Bir Şincan restoranında yediğiniz et size dünyada yediğiniz en güzel et gibi gelebilir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından biridir. Ve erişteleri Çin mutfağına nazaran çok daha lezzetlidir.
 
 
7. Ben her şeyi yerim diyorsanız.
 
Ben her şeyi yerim diyorsanız.
Sokakta yemek satılan yüzlerce seyyar yemekçi göreceksiniz. Her şeyi gözünüzün önünde yaptıklarından içiniz rahat eder diyemiyoruz. Hijyen konusunda sizden biraz farklılar. Fakat içinize sinse bile deniz ürünü yerken biraz daha dikkatli olun. Uzak bir ülkede zehirlenmek istemezsiniz.
 
 
8. Diyelim ki bir Çinli sizi yemeğe götürdü.
 
Diyelim ki bir Çinli sizi yemeğe götürdü.
10 küsür yemek masada sizi bekliyor olacak. Ön yargılı olmayın ama en azından sebze ve eriştelerinin tadına bakın. Görüntüleri pek size uygun olmayabilir. Fakat bazılarının tadına baktıktan sonra vazgeçemeyeceksiniz. Diğer yandan sofradaki hiçbir şeye dokunmamanız  onları oldukça üzebilir.
 
 
9. Çinlilerle içmeye gittiniz.
 
Çinlilerle içmeye gittiniz.
Sonsuz bir kadeh kaldırma döngüsünün içinde bulacaksınız kendinizi. Bardağınızı doldurup duracaklar. Neden böyle davranıyor koca adamlar diye düşünmeyin. Onlar için birlikte içmek kıymetli bir şey. Sarhoş olup manyak manyak hareketler yaptığınız için yadırganmayacağınız çok az kültürden biriyle iç içesiniz şu an. Siz yine de kırmadan yudum yudum içmeye çalışın. Özellikle Baijiu denilen geleneksel pirinç rakısını içerken dikkat edin. Alkol oranı oldukça yüksektir.
 
 
10. Çok gülümsüyorlar. Hemen art niyet aramayın.
 
Çok gülümsüyorlar. Hemen art niyet aramayın.
Dünyanın en çok gülümseyen kültürlerinden biri bu. Kadın erkek dokunarak iletişim kurarlar ve güler yüz göstermek kültürün bir parçası. Özellikle erkekler "kesin bana aşık oldu" diye düşünmesin.
 
 
11. Sabahın erken saatlerini kaçırmayın.
 
Sabahın erken saatlerini kaçırmayın.
Sabahları parklarda ve sokaklarda Tai Chi yapan yaşlılar görebilirsiniz. Herkesi Kung Fu yapıyor diye düşünmeyin. Tai Chi eklemleri güçlendiren, bedene ve ruha iyi gelen bazı egzersizler bütünüdür. Yapabiliyorsanız mutlaka aralarına katılın. Sizi aralarına almaktan mutlu olacaklardır.
 
 
12. Gittiğiniz her yerden kartvizit alın. ( Kart istemek için 要名片 Yào míngpiàn demeniz yeterlidir.)
 
Gittiğiniz her yerden kartvizit alın. ( Kart istemek için 要名片 Yào míngpiàn demeniz yeterlidir.)
Bütün kartvizitlerin üstüne nereden aldığınızı not edin. Aynı yere bir daha gitmek istediğinizde, ortalıkta deli gibi aranmanızı engelleyecektir. Bir süre sonra yolunuzu kendiniz bulabileceksiniz zaten. İki elle uzatılan her şeyi iki elinizle alıp kabul edin.
 
 
13. Yapabiliyorsanız otelin adresini cebinize atıp, toplu taşıma ile turistik yerleri gezmeye çalışın. Özetle Kaybolun.
 
Yapabiliyorsanız otelin adresini cebinize atıp, toplu taşıma ile turistik yerleri gezmeye çalışın. Özetle Kaybolun.
Sokaklarında kaybolmadığınız bir şehri ya da ülkeyi asla tanıyamazsınız. Cebinize Çince-İngilizce bir harita sıkıştırıp. Metrolarına otobüslerine ve sokaklarına vurun kendinizi. Bu kayboluş size metrodan bilet almayı, otobüsle yolculuk etmeyi,  şehirde başınızın çaresine bakmayı öğretecektir.
 
 
14. Diyelim ki alışverişe çıktınız, pazarlık Allah'ın emri.
 
Diyelim ki alışverişe çıktınız, pazarlık Allah'ın emri.
Bir şeyi almadan evvel mutlaka birkaç yere daha sorun. Sıkı bir pazarlık yapın ve asla utanmayın. Boş ceplerinizi gösterip param yok, demek bile buna dahil. Fiyatın nasıl da aşağı indiğini gördüğünüzde aklınız duracak. Pazarlık alışveriş kültürünün bir parçası. Pazarda marul alırken  bile bunu yapabilirsiniz. Marul yeterince ucuzsa sizi kovabilirler.
 
 
15. Herhangi bir ricada bulunduğunuzda sizi reddetmek istemedikleri için lafı dolandırırlar.
 
Herhangi bir ricada bulunduğunuzda sizi reddetmek istemedikleri için lafı dolandırırlar.
İnsanları reddetmeyi itibarlarını sarsmak olarak gördüklerinden yapamacayacakları bir rica ile karşılaştıklarında lafı dolandırıp dururlar. Sizi oyaladığı için kızabilirsiniz. Kızmayın ve sizi oyaladığını hissettiğinizde ricanızı geri çekin. Son yıllarda bu tavrı kırmaya çalışan bir iş trendi yükseliyor ama hala geleneklerin getirdiği izleri görmek mümkün.
Bonus: Hayatınızı kurtaracak bir kaç Çince kelime
 
Bonus: Hayatınızı kurtaracak bir kaç Çince kelime
Teşekkür etmek istediğinizde : 谢谢 Xièxiè
 
Fiyat öğrenmek istediğinizde : 多少钱  Duōshǎo qián
 
Pazarlık yaparken indirim istediğinizde : 便宜点 Piányí diǎn
 
Tanıştığınıza memnun olduğunuzda : 很高兴认识你 Hěn gāoxìng rènshí nǐ
 
Yemeğin tadını çok beğendiğinizde : 很好吃 Hěn hào chī
 
Bir şeyden çok hoşlandığınızda : 很喜欢 Hěn xǐhuān
 
Tekrar görüşmek üzere vedalaşırken : 再见 Zàijiàn
 

 

 

Nasıl Çince Tercümanlık Hizmeti Alabilirsiniz?

 
- Telefonla (whatsapp)  nolu telefondan yada tercüman talep formu veya cindeturktercuman.com@gmail.com üzerinden çince tercüman ekibimizden talep edebilirsiniz.
 
- En Kısa Sürede talep ettiğiniz tercüman ihtiyacınıza göre belirlenip size fiyat, çalışma koşulları ve diğer sorularınızı cevaplayarak tercümanlık hizmeti almaya başlıyorsunuz.
 
 

 


Çin'e Yolu Düşecekler İçin Hayat Kurtaracak 15 İpucu Haberini Oku, Çin'e Yolu Düşecekler İçin Hayat Kurtaracak 15 İpucu Haberini Yorum Yap, Paylaş
Etiketler; »Çin\'e Yolu Düşecekler İçin Hayat Kurtaracak 15 İpucu
Etiketler » Çin\'e Yolu Düşecekler İçin Hayat Kurtaracak 15 İpucu  
Google ARA: Çin'e Yolu Düşecekler İçin Hayat Kurtaracak 15 İpucu

DİĞER ÇİN TERCÜMAN HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri