Dünyanın En Büyük Teleskopu Çin'de Kullanıma Hazır - CindeTURKTercuman.Com - Çince Tercümanlık

Dünyanın En Büyük Teleskopu Çin'de Kullanıma Hazır

Çin'de 5 yıldan beri yapımı süren dünyanın en büyük teleskopu FAST kullanıma hazır hale getirildi. Merceğinin çapı 500 metre olan dünyanın en büyük teleskopu için özel bir platform hazırlandı ve 4450 adet panel bu platforma monte edildi.
 
EVRENİN BAŞKA BİR YERİNDE HAYAT OLUP OLMADIĞINI BULABİLECEK
 
Çin'in Guizhou eyaletinin Pingtang ilçesinde yapımı tamamlanan teleskopun maliyeti 180 milyon doları buldu. Çin Uluslararası Radyosu'nun (CRI) Fransız Liberation gazetesine dayandırdığı haberine göre, 5 yıllık bir çaba sonucunda ortaya çıkarılan teleskop, evrenin kökeninin ve uzayın başka bir yerinde yaşam olup olmadığının araştırılmasında insanlığa yeni adımlar atma olanağı sağlama potansiyeline sahip.
 
TANIMLANAMAYAN GARİP CİSİMLERİ YAKINDAN İNCELEYEBİLECEK
 
Teleskop sayesinde, uzay hareketlerinin gözlenebilmesi ve tanımlanamayan garip cisimlerin daha yakından incelenebilmesinin mümkün olacağı, özellikle hava hareketlerinin daha yakından incelenecek olmasının pek çok farklı verinin de ortaya çıkmasını sağlayabileceğine belirtiliyor.
 
BİN IŞIK YIL ÖTESİNİ ALGILAYABİLECEK
 
Çevre uzunluğu 1.6 kilometre olan FAST teleskobunun, bin ışık yılı ötesindeki iletimleri algılaması hedefleniyor. Teleskopun uzaydaki zayıf radyo sinyallerini tespit edeceği ifade ediliyor. Teleskop ayrıca, evrenin kökenine uzanan araştırmalar yapılacak ve dünya dışı varlıkların izi aranacak.
 
EVRENİ DİNLEYEN HASSAS BİR KULAK
 
Projenin başındaki isim Nan Redong ise FAST'ı şu şekilde tanımladı: "Radyo teleskop, evrenden gelen beyaz gürültü içindeki anlamlı radyo mesajlarını dinleyen hassas bir kulağa benzetilebilir. Bu, bir fırtına sırasında ateş böceğinin çıkardığı sesi ayırt etmek gibi. İyi olan bir şey ise daha tuhaf astronomik fenomenleri keşfedebileceğiniz örnekleri gözlemleme imkanına sahip olacağız."
 
30 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE
 
30 futbol sahası büyüklüğündeki alanı ile büyük bir geniş alan kaplayan teleskop dünyada bir ilk. Daha önce Portoriko'da 300 metre genişliğinde, Almanya'da ise 100 metre genişliğinde benzer bir teleskop projesi hayata geçirilmişti. Buna karşın büyüklüğü ile rekor sayılan Çin'deki teleskopun çok daha yakın incelemelerin yapılmasını sağlayacağı açıklandı.
Çin'de 5 yıldan beri yapımı süren dünyanın en büyük teleskopu FAST kullanıma hazır hale getirildi. Yapımı tamamlanan teleskopun maliyeti 180 milyon doları buldu.

Dünyanın En Büyük Teleskopu Çin'de Kullanıma Hazır Haberini Oku, Dünyanın En Büyük Teleskopu Çin'de Kullanıma Hazır Haberini Yorum Yap, Paylaş
Etiketler; »Çin Seyahat » Çinde Türk Tercüman » Çince Türkçe Tercüman
Etiketler » Çin Seyahat   » Çinde Türk Tercüman   » Çince Türkçe Tercüman  
Google ARA: Dünyanın En Büyük Teleskopu Çin'de Kullanıma Hazır

DİĞER ÇİN TERCÜMAN HABERLERİ

1 2 3 4 5 6 İleri